Όλο το χρόνο, η ομάδα ανοικτού λογισμικού μαζί με το πανεπιστήμιο Μακεδονίας, προετοιμάζαμε το συνέδριο KDE Akademy 2023. Από την περσινή συμμετοχή μας στο KDE Akademy 2022 στη Βαρκελώνη, μέχρι φέτος, πέρασε ένας χρόνος με πυρετώδεις προετοιμασίες, προσέχοντας την τελευταία λεπτομέρεια. Ελπίζουμε το αποτέλεσμα να ευχαριστήσει όλους τους συμμετέχοντες. Εδώ θα απαντήσουμε μερικές ερωτήσεις αλλά και θα ενημερώσουμε σχετικά με κρυφές πτυχές του συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί στις 15-21 Ιουλίου, σε υβριδική μορφή.

Τι είναι το συνέδριο KDE Akademy και γιατί να συμμετάσχω;

Το Akademy 2023 θα περιλαμβάνει συζητήσεις, workshops, Birds of a Feather (BoF) meetups, εκπαιδεύσεις και συναντήσεις κώδικα. Το συνέδριο αναμένεται να φιλοξενήσει εκατοντάδες επισκέπτες της παγκόσμιας KDE κοινότητας, για να συζητήσουν και να σχεδιάσουν το μέλλον της κοινότητας και των τεχνολογιών της.

Εάν είσαι λάτρης του ανοικτού λογισμικού / λογισμικού ανοικτού κώδικα, θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις φίλους από το εξωτερικό και να ανταλλάξεις απόψεις. Σίγουρα είναι ευκαιρία να συμμετέσχεις σε ένα παγκόσμιο συνέδριο. Ελάχιστα συνέδρια πραγματοποιούνται στην χώρα μας και εάν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να ταξιδέψεις στο εξωτερικό, είναι μια τεράστια ευκαιρία να δεις από κοντά πως είναι η εμπειρία.

Τι θα κερδίσω από την συμμετοχή μου;

Σίγουρα αυτό που λέμε, ΜΗΝ ΚΗΝΥΓΑΤΕ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ. Σκεφτείτε το λίγο. Το ότι παρακολούθησες ένα συνέδριο, ένα σεμινάριο ΔΕΝ σε κάνει ειδικό σε κάτι. Ούτε στο βιογραφικό μετράει κάπου. Σε περίπτωση που το εισάγετε κάπου, πιθανό ο/η HR να γελάσει μαζί σας. Επομένως τι θα κερδίσετε; Το μεγαλύτερο κέρδος που θα έχετε είναι αυτό που λέμε networking. Αυτό σημαίνει ότι θα γνωρίσετε ανθρώπους που έχουν ψηλό βαθμό στην εταιρία που δουλεύουν είτε άλλους που είναι απλοί υπάλληλοι κάπου. Όμως έτσι, μέσα από τις συστάσεις, μπορεί να γνωρίσετε κάποιον/α που μπορεί να σας βοηθήσει στο μέλλον ίσως σε κάποιο επαγγελματικό σας βήμα. Να σας συστήσει κάπου κλπ. ΜΗΝ πάτε με το βιογραφικό σας και να το δώσετε ΟΠΟΥ δείτε. Να κάνετε πρώτα μια επαφή και στην συνέχεια με την λήξη του συνεδρίου να στείλετε τις ερωτήσεις που θέλετε. Με λίγα λόγια, θα κερδίσετε επαφές ατόμων που δεν γνωρίζατε πριν.

Μπορεί να το παρακολουθήσει κάποιος που δεν ανήκει στο πανεπιστήμιο;

Δεν είναι απαραίτητο να είσαι φοιτητής του πανεπιστημίου Μακεδονίας για να παρακολουθήσεις το συνέδριο. Το συνέδριο διεξάγεται από την κοινότητα KDE σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο. Αν είσαι φοιτητής άλλου πανεπιστημίου, εργαζόμενος, προγραμματιστής, μεταφραστής ή ακόμα αν χρησιμοποιείς κάποια διανομή Linux, είσαι ευπρόσδεκτος, αρκεί να αποδεκτείς τον κώδικα δεοντολογίας.

Δεν χρησιμοποιώ KDE, μπορώ να το παρακολουθήσω;

Το συνέδριο αυτό, είναι από τα λιγοστά συνέδρια των παγκοσμίων έργων ανοικτού λογισμικού που διεξάγονται στην χώρα μας. Επομένως είναι ευκαιρία να συμμετέχεις. Κανείς δεν θα σου ζητήσει τι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείς ή αν χρησιμοποιείς KDE ή όχι. Αρκεί να αποδεκτείς τον κώδικα δεοντολογίας.

Εγώ δεν ξέρω από προγραμματισμό, μπορώ να συμμετάσχω;

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το KDE δεν αποτελείται μόνο από προγραμματιστές αλλά και από μεταφραστές ή καλλιτέχνες (είναι υπεύθυνοι για όλα τα γραφικά που βλέπετε στο συνέδριο). Αν σου αρέσει το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοικτού κώδικα, θα είσαι στο κατάλληλο μέρος. Που ξέρεις; Μπορεί να γνωρίσεις κάποιον/α συμμετέχοντα/ουσα και να σου αλλάξει την οπτική που πίστευες για το ελεύθερο λογισμικό (σίγουρα θα πίστευες ότι είναι μόνο για προγραμματιστές).

Το πρόγραμμα αποτελείται μόνο από τεχνικές ομιλίες;

Το πρόγραμμα ΔΕΝ θα έχει μόνο τεχνικές ομιλίες. Οι ομιλίες του Σαββάτου και της Κυριακής θα αναφέρουν τα επιτεύγματα της κοινότητας από το προηγούμενο KDE Akademy μέχρι το φετινό. ΔΕΝ θα χρειαστείς καν υπολογιστή για να τις παρακολουθήσεις. Το σημαντικό είναι ότι θα μπορέσεις να συμμετέχεις και στο Welcome Party την Παρασκευή 14/7. Επίσης μπορείς να συμμετέχεις στο Social Event στις 16/7 (θα γίνει στο καραβάκι Κλειώ). Τέλος μπορείς να συμμετέχεις στην Ημερήσια Εκδρομή στον Όλυμπο στις 19/7. Μην αργείς όμως. Πρέπει να γραφτείς σε ότι θέλεις.

Πως μπορώ να συμμετάσχω στο συνέδριο KDE Akademy;

Ερχόμαστε στο ζουμί. Αφού πήρες την απόφαση να έρθεις. Αρχικά πρέπει να γραφτείς στην ιστοσελίδα του συνεδρίου στην διεύθυνση https://akademy.kde.org/2023/register. Εκεί ίσως χρειαστεί να κάνεις λογαριασμό στο KDE (KDE identity account). Αφού μπεις στην ιστοσελίδα, θα μετακινηθείς στην σελίδα Registration όπου θα πρέπει να κάνεις εγγραφή σε ένα ένα από αυτά που θέλεις να συμμετέχεις. Σίγουρα πρέπει να κάνεις στο πρώτο (Akademy 2023 Registration).

Εάν θέλεις να παρευρεθείς στο καραβάκι Κλειώ, πρέπει να εγγραφείς και στο Social event (μην αργείς γιατί έχει περιορισμένες θέσεις 100 ατόμων). Εάν θέλεις να τρως μέσα στο πανεπιστήμιο το Σαββατοκύριακο 15-16/7, δήλωσε και το weekend lunch. Εάν θέλεις να συμμετέχεις και στην εκδρομή στον Όλυμπο, πρέπει να δηλωθείς στο Daytrip. Τέλος εάν θέλεις να συμμετέχεις στο picnic των ΛΟΑΤΚΙ, μπορείς να δηλωθείς στο LGBTQ+ ενώ εάν θέλεις μπλουζάκι (θα σου αποσταλεί) πρέπει να το δηλώσεις στο τέλος.

Μην ξεχάσεις ότι στις 14/7 θα μαζευτούμε στο μαγαζί Μπομπονέλλα για το Welcome event στο οποίο θα μοιραστούν τα κατελάκια και θα πάρουμε ένα ντρινκ.

Μην ξεχνάς μετά την εγγραφή σου να εγγραφείς στο Akademy space στον KDE’s Matrix server.

Εάν θέλετε να σας βοηθήσουμε, μπορείτε να μας στείλετε ένα mail στο linux-team@uom.edu.gr για να σας καθοδηγήσουμε στα επόμενα βήματα.