Luis Falcon

Bio

Ο Luis Falcon είναι γιατρός και επιστήμονας πληροφορικής. Κατέχει πτυχίο στην Επιστήμη των Υπολογιστών και Μαθηματικών από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας (ΗΠΑ) και στην Ιατρική από το IUCS του Μπουένος Aires (Αργεντινή). Διαθέτει μεταπτυχιακό δίπλωμα στη γονιδιωματική και την ιατρική γενετική από το Πανεπιστήμιο της Γρανάδας (Ισπανία). Ο Luis είναι ο ιατρικός διευθυντής του PrecisionMed, του Κέντρου Ακριβείας Ιατρικής και Ολοκληρωτική Υγείας.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη γονιδιωματική, την ολοκληρωτική ιατρική και την πληροφορική της υγείας. Ξεκίνησε το Global Exposome Project για να διερευνήσει το ρόλο του τρόπου ζωής και του περιβάλλοντος στην υγεία μας. Επί του παρόντος μελετά την επίδραση του περιβάλλοντος και των φυσιολογικών διεργασιών όπως γήρανση στη μικροαγγείωση του εγκεφάλου.

Ο Luis είναι ο δημιουργός του GNU Health, του βραβευμένου συστήματος πληροφοριών για την υγεία και τα νοσοκομεία, το οποίο ανακηρύχθηκε ψηφιακό δημόσιο αγαθό και υιοθετήθηκε από τα Ηνωμένα Έθνη και χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία και ερευνητικά ιδρύματα σε όλο τον κόσμο. Το 2009 ίδρυσε το GNU Solidario, ένα μη κερδοσκοπικό ανθρωπιστική οργάνωση που επικεντρώνεται στην προώθηση της Κοινωνικής Ιατρικής και των δικαιωμάτων των ζώων. Πιστεύει ακράδαντα ότι η εξέλιξη της ιατρικής και της κοινωνίας πρέπει να είναι αποτέλεσμα της ανοικτής επιστήμης και μιας συμπονετικής, σχετικής με τον άνθρωπο, χωρίς βάναυσα ζώα έρευνας.

Ο Luis είναι κεντρικός ομιλητής σε συνέδρια και ακαδημαϊκά ιδρύματα σε όλο τον κόσμο, όπως τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το Διεθνές Ινστιτούτο των Ηνωμένων Εθνών για την Παγκόσμια Υγεία και πανεπιστήμια όπως το Χάρβαρντ, το Κιότο, το ΜΙΤ και το Μπουένος Άιρες, μεταξύ άλλων.

Ο Luis ζει σήμερα στην Γκραν Κανάρια, απολαμβάνοντας τη φύση και ασκώντας την ιατρική.

Η ομιλία θα γίνει στα Αγγλικά.

Εάν θέλετε να παρευρεθείτε στο συνέδριο, παρακαλούμε εγγραφείτε στην ιστοσελίδα:

Κατηγορίες: FOSSCOMM