Όπως γνωρίζετε, το KDE Akademy, το ετήσιο παγκόσμιο συνέδριο της κοινότητας KDE, θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (διαβάστε σχετικά εδώ).

Για να μπούμε λίγο στο κλίμα της κοινότητας KDE, θα πραγματοποιηθεί μια υβριδική εκδήλωση (διαδικτυακά αλλά και αυτοπροσώπως) στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

Σημειώστε στο ημερολόγιό σας:
Ημερομηνία: 23 Μαΐου 2023
Ώρα: 16:00 έως 18:00
Τοποθεσία: Αίθουσα Συνεδρίων – Η. Κουσκουβέλη, (1ος όροφος) στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Πρόκειται για ένα εργαστήριο για το πώς μπορείτε να κάνετε τη διαφορά στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού συμμετέχοντας στην Κοινότητα του KDE. Μάθετε για το όραμά και τη δομή της κοινότητας και ανακαλύψτε τον αντίκτυπό στον σημερινό κόσμο. Θα ακούσετε επίσης από τα μέλη της κοινότητάς KDE για την ανάπτυξη δεξιοτήτων, την ανάπτυξη σταδιοδρομίας, τον εθελοντισμό και την προσωπική ανάπτυξη.

Ομιλητές θα είναι ο Nate Graham και ο Νεόφυτος Κολοκοτρώνης.

Τα θέματα που θα αναλυθούν:

• Τι είναι το KDE;
  • Πώς το KDE έχει διαμορφώσει τον σημερινό κόσμο;
  • Ο συνεχής αντίκτυπος του KDE σήμερα
  • Πώς ξεκινήσαμε στο KDE
  • Τι μπορεί να κάνει το KDE για εσάς;
  • KDE Akademy

Η συμμετοχή σε αυτό το εργαστήριο είναι δωρεάν, ωστόσο θα πρέπει να εγγραφείτε για να κλείσετε τη θέση σας!

Πως να συνεισφέρετε στην κοινότητα KDE

Ακολουθήστε την εκδήλωση στο Facebook και στο Linkedin.

Πηγή: https://akademy.kde.org/2023/preevent/