Τη Κυριακή 02/10/2022, στη δεύτερη μέρα του KDE Akademy, ο Γιώργος Αποστολίδης, οργανωτικό μέλος της ομάδας Ανοιχτού Λογισμικού, έκανε παρουσίαση της ομάδας και της πορείας της μέχρι αυτή τη χρονική στιγμή. Στο πλαίσιο της παρουσίασης των χορηγών του συνεδρίου, η openSUSE, της οποίας τα guidelines και τον τρόπο διαχείρισης έχει υιοθετίσει η ομάδα. έδωσε την ευκαιρία για τη προώθηση των ενεργειών της κοινότητας μας. Έγινε αναφορά στο ελληνικό penSUSE community το οποίο και αντιπροσωπεύει ο Ευστάθιος Ιωσηφίδης, το GUADEC 2019, το FOSSCOM 2021, στον τρόπο δημιουργίας της ομάδας και δείξαμε την πορεία της ομάδας με φωτογραφίες από events.
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/309656658_413105860983699_5253346808242344911_n-1-1024x768.jpg)
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/309752888_644963583805139_3958014282393353761_n-2-1024x768.jpg)
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/309842978_504738981104465_8364494952355055365_n-2-1024x768.jpg)
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/310355304_397690562546891_4711610190661276587_n-2-1024x768.jpg)
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/310413729_8251846671524220_2296837530020130096_n-2-1024x768.jpg)
Φυσικά και αναφέρθηκε το production της εφαρμογή myUoM, που έγινε τους μήνες Ιούλιο με Αύγουστο 2022, και η παρουσίαση της στα μέλη του KDE.
![](https://opensource.uom.gr/storage/2022/10/309637962_396515246012552_3147017607247265841_n-1-1024x768.jpg)
Μπορείτε να δείτε ολόκληρη την ομιλία εδώ (5:52.47 – 5:55:43)
0 σχόλια