Η Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού του Πανεπιστημίου Μακεδονίας θα βρίσκεται φέτος στην 88η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ), από τις 7 έως τις 15 Σεπτεμβρίου 2024. Θα μας βρείτε στο περίπτερο 17, στο stand του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, όπου σας προσκαλούμε να μας γνωρίσετε και να ανακαλύψετε τον κόσμο του Ελεύθερου Λογισμικού και Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ).

Η συμμετοχή μας στην ΔΕΘ αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με το ευρύ κοινό, να μοιραστούμε τις ιδέες μας και να σας δείξουμε από κοντά τα έργα και τις πρωτοβουλίες μας. Η φετινή ΔΕΘ είναι αφιερωμένη στις σύγχρονες προκλήσεις της Ελλάδας και τους κρίσιμους τομείς της οικονομίας, με ιδιαίτερη έμφαση στην καινοτομία και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Στο πλαίσιο αυτό, η Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού θα παρουσιάσει λύσεις και εφαρμογές που στηρίζονται στην ελευθερία και τη συνεργασία που προσφέρει το ανοικτό λογισμικό.

Τι θα δείτε στο Stand μας

Κατά τη διάρκεια της Έκθεσης, θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε ζωντανές επιδείξεις των πιο πρόσφατων έργων μας, να γνωρίσετε τα μέλη μας και να μάθετε περισσότερα για το πώς μπορείτε και εσείς να συμμετάσχετε στην κοινότητά μας. Από hackathons με σημαντικές διακρίσεις, μέχρι διεθνή συνέδρια που έχουμε διοργανώσει, όπως το FOSSCOMM και το KDE Akademy, έχουμε καταφέρει να αναδείξουμε την δυναμική του ανοικτού λογισμικού και να βραβευθούμε σε πανελλήνιο και διεθνές επίπεδο.

Είτε είστε φοιτητής, επαγγελματίας πληροφορικής, είτε απλώς ενδιαφέρεστε για την τεχνολογία, το stand μας είναι το ιδανικό μέρος για να μάθετε πώς το ανοικτό λογισμικό μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ελάτε να συζητήσουμε τις προκλήσεις και τις ευκαιρίες στον χώρο της τεχνολογίας, να ανταλλάξουμε ιδέες και να εξερευνήσουμε τρόπους συνεργασίας.

Γιατί να μας Επισκεφτείτε

Η Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού του Πανεπιστημίου Μακεδονίας αποτελείται από φοιτητές και φοιτήτριες με πάθος για την τεχνολογία και την καινοτομία. Η συμμετοχή μας είναι εθελοντική και ανοιχτή σε όλους, ανεξαρτήτως υποβάθρου ή εμπειρίας.

Θα μάθετε περισσότερες πληροφορίες για το συνέδριο FOSSCOMM που διοργανώνουμε το Νοέμβριο αλλά και για τις δράσεις που προγραμματίζουμε να υλοποιήσουμε τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά.

Μην χάσετε την ευκαιρία να μας γνωρίσετε από κοντά, να συζητήσετε μαζί μας και να γίνετε μέρος μιας κοινότητας που προωθεί το ελεύθερο λογισμικό και τη γνώση για όλους!

Σας περιμένουμε με ανυπομονησία στο περίπτερο 17!

Κατηγορίες: Open Source UoMΕκδήλωση