Είστε φοιτητής/τρια οποιουδήποτε τομέα σπουδών και αναζητάτε μια ευκαιρία να προσθέσετε στην πρώιμη εμπειρία σας στο λογισμικό ανοιχτού κώδικα; Έχετε έρθει στο σωστό μέρος. Διαβάστε αυτό το άρθρο και μάθετε γιατί να συνεισφέρετε στο ONLYOFFICE και πώς μπορείτε να το κάνετε αυτό.

Οφέλη από τη συμβολή στον ανοιχτό κώδικα

Η συμβολή στο έργο ανοιχτού κώδικα είναι ένας ικανοποιητικός τρόπος για να μάθετε, να μοιραστείτε και να δημιουργήσετε πολύτιμη εμπειρία. Μπορείτε:

• Να ασκήστε τις γνώσεις σας, να αποκτήστε νέες δεξιότητες ή εκπαιδεύστε και βελτιώστε τις ήδη υπάρχουσες.
  • Να μάθετε από τους ειδικούς.
  • Να κάντε νέες επαφές, βρείτε έναν μέντορα.
  • Να λάβετε ερευνητικό υλικό.
  • Να δημιουργήστε το χαρτοφυλάκιο/τη φήμη σας για μελλοντική καριέρα.
  • Να βελτιώστε το λογισμικό που χρησιμοποιείτε ήδη.
  • Να αποκτήστε το λογισμικό δωρεάν.
  • Απλώς πάρτε λίγη διασκέδαση και προσωπική ικανοποίηση.

Συνεισφέρετε στον ανοιχτό κώδικα με το ONLYOFFICE

Το ONLYOFFICE παρέχει πολλές ευκαιρίες σε όλους τους ενθουσιώδεις νέους, να συνεισφέρουν στο έργο, ανεξάρτητα από τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την αντίληψη ή ταυτότητα φύλου, την εθνική καταγωγή, την ηλικία ή το καθεστώς αναπηρίας. Αυτό που έχει σημασία είναι ο ενθουσιασμός και η απόδοσή σας.

Εάν είστε φοιτητής/τρια πληροφορικής/τεχνολογίας

Επιλογή 1: Αναπτύξτε το δικό σας πρόσθετο ή μακροεντολές για τα Έγγραφα ONLYOFFICE ώστε να προσθέσετε επιπλέον χρήσιμες λειτουργίες στο πρόγραμμα. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση API

Γρήγορο γεγονός: φέτος, ξεκινήσαμε 2 έργα ανάπτυξης για τη δημιουργία μακροεντολών και προσθηκών στο σχέδιο προώθησης ανοιχτού κώδικα, ένα δημοφιλές καλοκαιρινό πρόγραμμα στην Κίνα. Μάθετε περισσότερα και μείνετε συντονισμένοι για μελλοντικές ενημερώσεις.

Επιλογή 2: Βρείτε και αναφέρετε σφάλματα και ζητήματα για όλες τις λύσεις (διαδικτυακή έκδοση, έκδοση για υπολογιστές, έκδοση για κινητά) και βοηθήστε να βελτιώσουμε το ONLYOFFICE για εσάς και τους άλλους χρήστες. Πώς να αναφέρετε προβλήματα

Επιλογή 3: Γίνετε δοκιμαστής/τρια beta ή/και χρηστικότητας του ONLYOFFICE για να μας βοηθήσετε να δοκιμάσουμε τις επερχόμενες λειτουργίες και λύσεις. Πώς να συμμετέχετε

Σε τι μπορείτε να εξασκηθείτε: προγραμματισμό, ανάπτυξη, χρήση API και Git, διαδικασίες δοκιμής, εντοπισμός σφαλμάτων.

Εάν είστε φοιτητής/τρια μάρκετινγκ / δημοσίων σχέσεων / μέσων ενημέρωσης

Επιλογή 1: Εγγραφείτε στο Πρόγραμμα Campus Ambassador: βοηθήστε μας να χτίσουμε επιρροή στο πανεπιστήμιό σας και πέρα ​​από αυτήν, οργανώνοντας δραστηριότητες και προτείνοντας ταλέντα. Κάντε αίτηση τώρα / Τα πρώτα αποτελέσματα του προγράμματος

Επιλογή 2: Συνεργαστείτε μαζί μας για την προώθηση του έργου ONLYOFFICE δημιουργώντας άρθρα και κριτικές ιστολογίου, βίντεο σε διαφορετικές μορφές, αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κ.λπ. Επικοινωνήστε μαζί μας μέσω marketing@onlyoffice.com για να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες.

Σε τι μπορείτε να εξασκηθείτε: σχεδιασμός και οργάνωση δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων στο πανεπιστήμιό σας, διαχείριση ομάδας, δημόσια ομιλία, συγγραφή περιεχομένου, blogging, λειτουργία και προώθηση μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Εάν είστε φοιτητής/τρια γλωσσολογίας

Επιλογή 1: Βοηθήστε μας να μεταφράσουμε τη διεπαφή και την τεκμηρίωση του ONLYOFFICE στη μητρική σας γλώσσα για να την κάνουμε προσβάσιμη οπουδήποτε στον κόσμο. Πώς να μεταφράσετε

Επιλογή 2: Γράψτε τεκμηρίωση, όπως οδηγούς χρήσης, οδηγίες, εκμάθηση κ.λπ. για το Κέντρο βοήθειας ONLYOFFICE. Πώς να συμμετέχετε

Σε τι μπορείτε να εξασκηθείτε: μετάφραση, συγγραφή τεχνικών εγχειριδίων, επεξεργασία πληροφοριών, έρευνα.

Εάν είστε φοιτητής/τρια καλλιτεχνικής σχολής

Δημιουργήστε τα δικά σας όμορφα πρότυπα φόρμας και μοιραστείτε τα με άλλους μέσω της βιβλιοθήκης φορμών μας. Πώς να εργαστείτε με φόρμες ONLYOFFICE

Σε τι μπορείτε να εξασκηθείτε: σχεδιασμός προτύπων, σύνθεση, σχέδιο.

Λάβετε μια ανταμοιβή για την συνεισφορά σας

Θα θέλαμε όχι μόνο να σας παρέχουμε χρήσιμη εμπειρία, αλλά πιστεύουμε επίσης ότι όλοι οι συνεισφέροντες αξίζουν μια δίκαιη ανταμοιβή. Συνεισφέροντας στο ONLYOFFICE μπορείτε να αποκτήσετε:

• δωρεάν άδεια ONLYOFFICE Home Server.
  • δωρεάν ONLYOFFICE cloud.
  • έκπτωση για λύσεις που φιλοξενούνται από εσάς ONLYOFFICE.
  • οικονομικές ανταμοιβές (εάν σας επιτρέπεται νόμιμα να λαμβάνετε πληρωμές, το συζητάμε μενομονωμένα).

Μήπως γνωρίζετε κάποιον που θα ενδιαφέρεται να συνεισφέρει στο έργο ανοιχτού κώδικα ONLYOFFICE; Είστε ευπρόσδεκτοι να μοιραστείτε αυτήν την ανάρτηση με τους φίλους και τους συμμαθητές σας για να τους βοηθήσετε να βρουν νέες ευκαιρίες σε ανοιχτό κώδικα.

ΠΗΓΗ:

How to contribute to open source as a student

Εάν θέλεις και εσύ να γίνεις μέλος της ομάδας μας και να συμμετάσχεις στις δράσεις και στα project, μπορείς να συμπληρώσεις την φόρμα που βρίσκεται εδώ ή να μας γράψεις στο mail linux-team@uom.edu.gr για να σε καθοδηγήσουμε.